Diyabet ve Egzersiz

Diyabet, pankreasın ya yeterli insülin üretmediği ya da vücudun insüline düzgün tepki vermediği ve uzun bir süre boyunca yüksek kan glikozu seviyelerine neden olduğu bir grup metabolik hastalıktır. 2011 yılında dünya çapında 365 milyon insana diyabet tanısı konmuştur. Batı Pasifik bölgesi diyabet teşhisi konulan en yüksek sayıda (131.9 milyon) kişiye sahiptir. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri % 11.0 oranında en yüksek prevalans oranlarına sahiptir.

 

Kuzey Amerika/Karayip bölgesi, %10,7 oranında ikinci en yüksek prevalans oranına sahiptir. Güney-Orta Amerika ve Güneydoğu Asya'da %9,2'lik benzer diyabet prevalans oranları bulunmaktadır ve Avrupa’da %6,7'lik bir yaygınlık oranına sahiptir. Afrika, diyabetin en düşük yaygınlık oranına (%4,5) sahip görünmekteyken, Afrika'da tanı konmamış diyabet oranının en yüksek olduğu tahmin edilmekte ve diyabetten etkilenen bireylerin en az %78'inin teşhis edilmediği görülmektedir. ABD nüfusunun% 9,3'ünün ya da 29.1 milyonun (21.0 milyon teşhis edilen, 8.1 milyon tanısı konmamış) diyabetten etkilendiği tahmin edilmektedir.

Tanı konulmadan önce bir hastalığın önlenmesinin tercih edildiği ve sağlık hizmetleriyle ilişkili maliyetleri azaltabileceği yaygın olarak bilinmektedir. Dahası, fiziksel aktivite ve diyet tercihleri de dahil olmak üzere kişinin yaşam tarzı, kronik hastalığın başlangıcını ve ilerlemesini etkileyebilir. Artan fiziksel aktivite ve iyileştirilmiş beslenme de diyabet riskini azaltmak için pratik bir stratejidir. Diyabetli bireyler, diyabet olmayanlar gibi fiziksel aktivitenin aynı faydalarını görebilirler (Artan enerji, kan şekerinin normalizasyonu ve kronik hastalık risk faktörlerinin azaltılması gibi). Bununla birlikte, diyabetli kişiler ve diyabet hastası olanları denetleyenler, egzersiz önerileri ve kontrendikasyonları (uygulanmaması gereken tedavi/işlem/ameliyat vd.) hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Nedenegzersiz.com’un bu sayfasında tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olanlar için özel fiziksel aktivite ve beslenme hususları, tamamı bilimsel kaynaklar kullanılarak ve kaynakları belirtilerek özetlenmiştir.

Kaynak:

Williams, J. E., Helsel, B., Nelson, B., & Eke, R. (2018). Exercise Considerations For Type 1 And Type 2 Diabetes. ACSM's Health & Fitness Journal, 22(1), 10-16.

Tip 1 Diyabet
Diabetes Self Management Program

Bizi sosyal medyada takip edin

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon